Istria - Róbert Čerry Pintér

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Istria

Turistika > Kniha túr > 2016

11. - 31. 7. 2016.Istria je svojou rozlohou 4 000 km² najväčším polostrovom Jadranského mora. Je najživšou a turisticky najvyspelejšou časťou Chorvátska.


Od severu na juh meria 100 km, od východu na západ najviac 75 km. Do Jadranského mora sa včleňuje v tvare trojuholníka pripomínajúceho srdce.


Polostrov je charakteristický svojim členitým pobrežím, ktoré vybieha do hlbín mora, alebo tvorí malebné zátoky. Na Istrii rastú zelené borovice, vyskytuje sa tu krásne tmavomodré more s bielymi skalami, modré i zelené lagúny.


Istrijské mestečká sa vyznačujú stredomorskou architektúrou, ktorá pripomína Taliansko. Turistom ponúkajú svoje špeciality, sú odlišné a pritom rovnaké krásou a starobylosťou. Či už navštívite najväčší chorvátsky prístav jácht v mestečku Umag, alebo malebné mestečko Novigrad, kde nájdete opevnenie z čias Benátskej republiky.
Na juhu polostrova sa rozprestiera mesto Pula. Je to najstaršie a najväčšie mesto Istrie. Pár kilometrov od Puly leží rybárska obec Medulin. Posledným mestečkom na Istrijskom polostrove je Rabac, z ktorého je nádherný výhľad až na Kvarnerský záliv.
Neopakovateľný a úchvatný je Limský fjord. Prirovnáva sa k nórskym, avšak Limský má teplé more a stredomorskú vegetáciu. Vo vnútrozemí sa intenzívne rozvíja agroturistika. Pestuje sa tu hlavne vínna réva. Polostrov poskytuje dobré podmienky pre rybolov.
Typickým znakom polostrova je charakteristické sfarbenie hornín, z ktorých pozostáva. Je možné na ňom rozlíšiť tri krajinné celky: Smerom od rovinatého, veľmi členitého západného pobrežia sa dvíha vápencová vrchovina do nadmorskej výšky asi 450 m, ktorú pokrýva zväčša červenkastá pôda
terra rossa. Táto časť Istrie sa nazýva „Červená Istria“.
Stred polostrova tvorí úrodná pahorkatina, ktorej horniny obsahujú žltohnedú až sivú farbu. Preto sa táto časť nazýva aj „Žltá Istria“. V strednej časti pramenia obe väčšie rieky - Mirna, ktorá ústi do mora pri Novgograde a Raša, ktorá napája Jadranské more na východnom pobreží pri Labine.
Horský masív Cicarija, ktorého vrcholy dosahujú nadmorskú výšku až 1 400 m, tvorí prirodzenú hranicu Istrie s vnútrozemím v jej severovýchodnej časti. Masív tvoria svetlé vápence a preto sa táto časť polostrova nazýva „Biela Istria“.
Výbežok tohto masívu tvorí pohorie Učka, ktoré sa dvíha bezprostredne za severnou časťou východného pobrežia nazývaného Opatijská riviéra.
Účastníci: Bosorka, Čerry.

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky