M. Karpaty - Vysoká - Róbert Čerry Pintér

Hľadaj
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

M. Karpaty - Vysoká

Turistika > Kniha túr > 2017

23.  3. 2017.Vysoká (754 m n.m.) je názov vrchu v pohorí Malé Karpaty, v severnej časti Pezinských Karpát, v ich podcelku Kuchynská hornatina. So svojou výškou je druhým najvyšším vrchom horstva (po najvyššom vrchole Záruby). Nachádza sa východným smerom nad obcou Kuchyňa.
Geografické podložie vrchu tvoria druhohorné vápence. Výrazný hrebeň Vysokej, ktorého vrcholová časť je pretiahnutá v smere sever-juh, je charakteristický skalnými stenami a sutinami. Na svahoch Vysokej sa zachovali ľudskou činnosťou minimálne ovplyvnené lesy - pralesy, z ktorých najrozsiahlejší sa nachádza práve v masíve Vysokej - s prevažným zastúpením bukových, brestových a lipovo-javorových porastov.
Vysoká býva často označovaná ako najkrajší malokarpatský vrch. Vďaka tomu patrí do skupiny najnavštevovanejších vrcholov pohoria. Po výstupe naň sa turistom ponúkajú rozsiahle panoramatické pohľady na malokarpatský reliéf ako aj bližšie či vzdialenejšie geografické celky - Tribeč, Považský Inovec a Podunajskú pahorkatinu. Vrchol Vysokej pretína modro značkovaný turistický chodník z obce Kuchyňa do rekreačnej lokality Zochova chata. Počas výstupu možno vidieť strmé zrázy, potoky, lúčky a nádherné skalné steny. V okolitých lesoch je možno nájsť aj pár menších jaskýň, prameňov. Zo živočíšnej ríše tu majú zastúpenie muflóny. Vrchol Vysokej leží v rovnomennej prírodnej rezervácii (rozloha 805 300 m2), ktorá tu bola na ochranu jedinečných lesných a skalných spoločenstiev vyhlásená v roku 1988.


Tradičný výstup po modrej TZT z obce Kuchyňa cez  Vývrat na Vysokú (754 m). Účastníci: Čerry.

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky